Juhani Alaranta  
Kansanedustajana  26.03.1983 - 23.03.1999

Nimi: Alaranta, Juhani
Ammatti / arvo: pastori, aluetoimittaja, rovasti
Aiemmat vaalipiirit: Oulun läänin vaalipiiri 26.03.1983 - 23.03.1999
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Sivistysvaliokunta (jäsen) 1983 - 1985, (varajäsen) 1991 - 1994
Toinen lakivaliokunta (jäsen) 1983 - 1986, (varajäsen) 1987 - 1990
Lakivaliokunta (jäsen) 1986 - 1986, (jäsen) 1996 - 1998
Sosiaali- ja terveysvaliokunta (jäsen) 1987 - 1990, (jäsen) 05.04.1995 - 25.04.1995, (varajäsen) 28.04.1995 - 14.05.1996
Suuri valiokunta (jäsen) 1990 - 1993, (varajäsen) 1993 - 1994
Perustuslakivaliokunta (jäsen) 1991 - 1991, (jäsen) 1996 - 1998
Valtiovarainvaliokunta (varajäsen) 1991 - 1991, (jäsen) 1992 - 1994
Ulkoasiainvaliokunta (jäsen) 1995 - 1995
Hallintovaliokunta (jäsen) 1995 - 1996
Valitsijamiehet (varajäsen) 1983 - 1986
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 1983 - 1985
Tarkistajat (varajäsen) 1986 - 1986
Kansaneläkelaitoksen valtuutetut (jäsen) 1987 - 1987
Aiemmat eduskuntaryhmät: Keskustan eduskuntaryhmä 26.03.1983 - 23.03.1999
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Keskustan eduskuntaryhmä, työvaliokunta