Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Pekka Haavisto

Pekka Haavisto

Nykyinen kansanedustaja

Vihreä eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   21.03.1987–23.03.1995, 21.03.2007–

Puhelin:

09 432 3009

Sähköposti:

pekka.haavisto(at)eduskunta.fi

Ammatti / arvo:

kansanedustaja

Vaalipiiri:

Helsingin vaalipiiri 21.03.2007–

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • ympäristöministeri (Lipponen I) 13.04.1995–14.04.1999
  • ministeri ulkoasiainministeriössä (Lipponen I) 13.04.1995–14.04.1999
  • kehitysministeri (Katainen) 17.10.2013–23.06.2014
  • kehitysministeri (Stubb) 24.06.2014–25.09.2014
  • ulkoministeri (Rinne) 06.06.2019–09.12.2019
  • ulkoministeri (Marin) 10.12.2019–

Avustaja:

Robert White,  
Puhelin: 09 432 4009
Sähköposti: robert.white(at)eduskunta.fi