Nasima Razmyar  
Kansanedustajana  22.04.2015 - 08.06.2017

Nimi: Razmyar, Nasima
Ammatti / arvo: viestintäsihteeri
Aiemmat vaalipiirit: Helsingin vaalipiiri 22.04.2015 - 08.06.2017
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Hallintovaliokunta (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Puolustusvaliokunta (varajäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Ympäristövaliokunta (jäsen) 05.05.2015 - 06.09.2016
Sivistysvaliokunta (jäsen) 09.06.2015 - 06.09.2016
Aiemmat eduskuntaryhmät: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 22.04.2015 - 08.06.2017
Kansanedustajana: 22.04.2015 - 08.06.2017
Seuraaja: Pilvi Torsti /sd
Siirtynyt Helsingin apulaispormestariksi.

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

KK 329/2016 vp
Kirjallinen kysymys lasten oikeuksista perheenyhdistämisessä
TAA 255/2015 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä valtionavustukseen järjestöille (1 000 000 euroa)
TAA 256/2015 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä työllisyysperusteiseen avustukseen orkestereille, museoille ja teattereille (1 000 000 euroa)
TAA 253/2015 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä Ihmisoikeusliiton avustukseen (200 000 euroa)
TAA 254/2015 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä kansanopistojen opintoseteliavustukseen (1 000 000 euroa)
KA 1/2015 vp
Keskustelualoite vihateoista ja rasismista Suomessa