Claes Andersson  
Kansanedustajana  21.03.1987 - 23.03.1999, 21.03.2007 - 09.09.2008

Nimi: Andersson, Claes
Ammatti / arvo: psykiatri, kirjailija
Aiemmat vaalipiirit: Uudenmaan läänin vaalipiiri 21.03.1987 - 23.03.1999
Uudenmaan vaalipiiri 21.03.2007 - 09.09.2008
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiehistö (Ikäpuhemies) 27.03.2007 - 27.03.2007
Sosiaalivaliokunta (varajäsen) 09.04.1987 - 20.10.1989
Talousvaliokunta (jäsen) 09.04.1987 - 21.03.1991
Ulkoasiainvaliokunta (varajäsen) 11.04.1991 - 12.04.1995
Tulevaisuusvaliokunta (varajäsen) 29.10.1993 - 23.03.1995, (varajäsen) 03.04.2007 - 09.09.2008
Sivistysvaliokunta (jäsen) 09.09.1998 - 23.03.1999, (jäsen) 03.04.2007 - 09.09.2008
Valitsijamiehet (varajäsen) 07.04.1987 - 08.04.1991
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 09.04.1987 - 22.05.1989, (jäsen) 23.05.1989 - 21.04.1995, (Puheenjohtaja) 05.04.1995 - 21.04.1995, (varajäsen) 09.09.1998 - 23.03.1999, (Puheenjohtaja) 04.04.2007 - 11.02.2008, (varajäsen) 12.02.2008 - 09.09.2008
Kansaneläkelaitoksen valtuutetut (varajäsen) 14.04.1987 - 21.03.1991, (toinen varajäsen) 22.03.1991 - 15.04.1991
Eduskunnan kirjaston hallitus (varajäsen) 14.04.1987 - 15.04.1991
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 09.09.1998 - 01.04.2003
Euroopan parlamentin ja Suomen eduskunnan yhteiskomitean Suomen valtuuskunta (varajäsen) 01.01.1993 - 31.12.1994
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 20.06.2007 - 11.02.2008
Aiemmat eduskuntaryhmät: Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä 21.03.1987 - 23.03.1999
Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä 21.03.2007 - 09.09.2008
Kansanedustajana: 21.03.2007 - 09.09.2008
Seuraaja: Kari Uotila /vas
Valtioneuvoston jäsenyydet
Ministeri: ministeri opetusministeriössä (Lipponen I) 13.04.1995 - 03.09.1998