Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Tarja Halonen

Tarja Halonen

Kansanedustajana   24.03.1979–29.02.2000

Ammatti / arvo:

ammattiyhdistyslakimies, oikeustieteen kandidaatti, Tasavallan Presidentti

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä (Holkeri) 30.04.1987–28.02.1990
  • Pohjoismainen yhteistyöministeri (Holkeri) 08.12.1989–25.04.1991
  • oikeusministeri (Holkeri) 01.03.1990–25.04.1991
  • ulkoasiainministeri (Lipponen I) 13.04.1995–14.04.1999
  • ulkoasiainministeri (Lipponen II) 15.04.1999–24.02.2000