Esko Helle  
Kansanedustajana  26.03.1983 - 18.03.2003

Nimi: Helle, Esko
Ammatti / arvo: hammaslääketieteen lisensiaatti, erikoishammaslääkäri
Aiemmat vaalipiirit: Hämeen läänin eteläinen vaalipiiri 26.03.1983 - 23.03.1999
Hämeen vaalipiiri 24.03.1999 - 18.03.2003
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Kansliatoimikunta (varajäsen) 03.03.2000 - 18.03.2003
Lakivaliokunta (varajäsen) 1983 - 1986
Talousvaliokunta (jäsen) 1983 - 1986
Ulkoasiainvaliokunta (varajäsen) 09.04.1987 - 21.03.1991, (varajäsen) 28.04.1995 - 15.11.1996, (jäsen) 20.11.1996 - 23.03.1999
Perustuslakivaliokunta (varajäsen) 11.04.1991 - 23.03.1995, (jäsen) 05.04.1995 - 18.03.2003
Suuri valiokunta (varajäsen) 05.04.1995 - 15.11.1996
Puolustusvaliokunta (varajäsen) 23.04.1999 - 18.03.2003
Valitsijamiehet (varajäsen) 1983 - 1986, (jäsen) 06.04.1999 - 29.02.2000
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 05.06.1998 - 04.09.1998
Parlamenttienvälinen liitto IPU, Suomen ryhmän johtokunta (Varapuheenjohtaja) 1986 - 18.03.2003
Euroopan parlamentin ja Suomen eduskunnan yhteiskomitean Suomen valtuuskunta (jäsen) 01.01.1993 - 31.12.1994
Aiemmat eduskuntaryhmät: Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä 26.03.1983 - 18.03.2003
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä (puheenjohtaja) 02.06.1988 - 12.06.1997