Antti Rinne Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  22.04.2015 -

Nimi: Rinne, Antti
Puhelin: 09 432 3139
Sähköposti: antti.rinne@eduskunta.fi
Kotisivu: anttirinne.fi
Ammatti / arvo: puolueen puheenjohtaja, oikeustieteen kandidaatti
Vaalipiiri: Uudenmaan vaalipiiri 22.04.2015 -
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Ulkoasiainvaliokunta (jäsen) 09.06.2015 -
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Eduskunnan pankkivaltuusto (jäsen) 09.06.2015 - 26.06.2015
Suomen Pankin tilintarkastajat (jäsen) 29.06.2015 - 02.05.2017
Eduskuntaryhmä: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä  22.04.2015 -
Valtioneuvoston jäsenyydet
Ministeri: valtiovarainministeri (Katainen) 06.06.2014 - 23.06.2014
valtiovarainministeri (Stubb) 24.06.2014 - 28.05.2015

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

IP 2/2016 rd
Interpellation om Finlands riktning
VK 2/2016 vp
Välikysymys Suomen suunnasta
TAA 258/2015 vp
Talousarvioaloite Finnfundin pääomittamiseen ehdotetun määrärahan vähentämisestä (-90 000 000 euroa)
TAA 257/2015 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä varsinaiseen kehitysyhteistyöhön (190 000 000 euroa)