Elina Lepomäki Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  04.07.2014 -

Nimi: Lepomäki, Elina
Puhelin: 09 432 3094
Sähköposti: elina.lepomaki@eduskunta.fi
Ammatti / arvo: diplomi-insinööri, kauppatieteiden maisteri
Vaalipiiri: Uudenmaan vaalipiiri 04.07.2014 -
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 05.05.2015 -
Verojaosto (jäsen) 11.09.2015 -
Kunta- ja terveysjaosto (jäsen) 11.09.2015 -
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Suuri valiokunta (jäsen) 03.09.2014 - 21.04.2015, (jäsen) 09.06.2015 - 22.06.2016
Perustuslakivaliokunta (jäsen) 04.09.2014 - 21.04.2015
Liikenne- ja viestintävaliokunta (varajäsen) 04.09.2014 - 21.04.2015
Talousvaliokunta (varajäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Puolustusvaliokunta (jäsen) 08.02.2017 - 28.09.2017
Eduskuntaryhmä: Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä  04.07.2014 -
Kansanedustajana: 04.07.2014 -
Edeltäjä: Jyrki Katainen /kok

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

KK 426/2016 vp
Kirjallinen kysymys Nord Stream 2 -hankkeen turvallisuuspoliittisen ulottuvuuden huomioimisesta