Wille Rydman Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  22.04.2015 -

Nimi: Rydman, Wille
Puhelin: 09 432 3145
Sähköposti: wille.rydman@eduskunta.fi
Kotisivu: www.willerydman.fi
Ammatti / arvo: valtiotieteiden maisteri
Vaalipiiri: Helsingin vaalipiiri 22.04.2015 -
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Perustuslakivaliokunta (jäsen) 09.06.2015 -
Hallintovaliokunta (jäsen) 09.06.2015 -
Lakivaliokunta (varajäsen) 08.09.2016 -
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (jäsen) 09.06.2015 -
Eduskunnan tilintarkastajat (jäsen) 10.05.2017 -
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Hallintovaliokunta (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Tulevaisuusvaliokunta (varajäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Ympäristövaliokunta (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Suuri valiokunta (varajäsen) 09.06.2015 - 18.09.2015
Eduskunnan tilintarkastajat (varajäsen) 01.01.2016 - 09.05.2017
Eduskuntaryhmä: Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä  22.04.2015 -

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

KK 363/2017 vp
Kirjallinen kysymys Maahanmuuttoviraston turvapaikkayksikön työntekijöiden työturvallisuuden parantamisesta
KK 319/2017 vp
Kirjallinen kysymys Ruotsissa lääkäriksi opiskelevien suomalaisten laillistamisesta ja pääsystä suomalaisille työmarkkinoille
KK 673/2016 vp
Kirjallinen kysymys sosiaalitukien maksamisesta vierastaistelijoiksi lähteneille
KK 441/2016 vp
Kirjallinen kysymys toimeentulotuen myöntämisestä kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneille ulkomaalaisille
KK 336/2016 vp
Kirjallinen kysymys terrorismintorjunnan resursseista
KK 392/2015 vp
Kirjallinen kysymys EU/ETA-alueen ulkopuolelta tulevien korkeakouluopiskelijoiden lukuvuosimaksujen verovähennysoikeudesta
KK 85/2015 vp
Kirjallinen kysymys rahapeliyhteisöjen markkinointikiellosta ja kotimaisten rahapeliyhteisöjen kilpailuedellytyksistä