Sari Raassina Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  22.04.2015 -

Nimi: Raassina, Sari
Puhelin: 09 432 3130
Sähköposti: sari.raassina@eduskunta.fi
Kotisivu: www.sariraassina.fi
Ammatti / arvo: hankejohtaja, syöpätautien erikoislääkäri
Vaalipiiri: Savo-Karjalan vaalipiiri 22.04.2015 -
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Suuri valiokunta (jäsen) 23.06.2016 -
Suuren valiokunnan työjaosto (jäsen) 08.02.2017 -
Maa- ja metsätalousvaliokunta (varajäsen) 08.09.2016 -
Sivistysvaliokunta (jäsen) 16.06.2016 -
Sosiaali- ja terveysvaliokunta (jäsen) 09.06.2015 -
Kansaneläkelaitoksen valtuutetut (varajäsen) 09.06.2015 -
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Suuri valiokunta (varajäsen) 05.05.2015 - 22.06.2016
Tulevaisuusvaliokunta (varajäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015, (varajäsen) 09.06.2015 - 07.09.2016
Ympäristövaliokunta (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Sivistysvaliokunta (jäsen) 30.03.2016 - 07.02.2017
Eduskuntaryhmä: Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä  22.04.2015 -
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä (3. varapuheenjohtaja) 23.06.2016 -

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

TPA 40/2016 vp
Toimenpidealoite raskaudesta aiheutuvien poissaolojen tilastoinnista
KK 355/2016 vp
Kirjallinen kysymys Istanbulin sopimuksen täytäntöönpanosta
TAA 252/2015 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä Savon radan nopeustason nostoon välillä Kouvola—Kajaani (100 000 000 euroa)