Joona Räsänen Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  22.04.2015 -

Nimi: Räsänen, Joona
Puhelin: 09 432 3146
Sähköposti: joona.rasanen@eduskunta.fi
Kotisivu: www.joonarasanen.fi
Ammatti / arvo: tradenomi
Vaalipiiri: Uudenmaan vaalipiiri 22.04.2015 -
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Hallintovaliokunta (jäsen) 09.06.2015 -
Lakivaliokunta (varajäsen) 09.06.2015 -
Tulevaisuusvaliokunta (jäsen) 05.05.2015 -
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 09.06.2015 -
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Liikenne- ja viestintävaliokunta (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Puolustusvaliokunta (varajäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 17.12.2015 - 09.11.2016
Eduskuntaryhmä: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä  22.04.2015 -

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

KK 483/2017 vp
Kirjallinen kysymys vaarallisten tasoristeysten poistamisesta
KK 194/2017 vp
Kirjallinen kysymys yhdistysten työllisyyspoliittisiin hankkeisiin myönnettävien hankerahojen maksatusaikatauluista
KK 138/2017 vp
Kirjallinen kysymys turvapaikanhakijoiden ihmisoikeuksien ja oikeusturvan takaamisesta pakkopalautuksia toteutettaessa
KK 634/2016 vp
Kirjallinen kysymys sähkön tuotantokapasiteetin riittävyyden turvaamisesta
KK 635/2016 vp
Kirjallinen kysymys kunnallisten luottamuspalkkioiden vaikutuksista vanhempainrahaan
KK 602/2016 vp
Kirjallinen kysymys ulkomaalaislakiin tehtyjen muutosten vaikutusten kokonaisarviosta
KK 256/2016 vp
Kirjallinen kysymys sananvapauden estämisestä uhkailun keinoin
KK 232/2016 vp
Kirjallinen kysymys kuntien kotouttamiskorvauksista ja oleskeluluvan saaneiden turvapaikanhakijoiden asuttamisesta kuntiin
KK 107/2016 vp
Kirjallinen kysymys Suomen viennin edistämisestä ja Hangon sataman tukemisesta
KK 3/2016 vp
Kirjallinen kysymys EU:n siirtohinta-asetuksen (2015/751) kansallisesta voimaan saattamisesta ja kansallisten poikkeusten soveltamisesta epäselvässä tilanteessa