Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Sari Tanus

Sari Tanus

Nykyinen kansanedustaja

Kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   22.04.2015–

Puhelin:

09 432 3176

Sähköposti:

sari.tanus(at)eduskunta.fi

Kotisivu:

Ammatti / arvo:

erikoislääkäri

Vaalipiiri:

Pirkanmaan vaalipiiri 22.04.2015–

Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

Perustuslakivaliokunta (varajäsen) 18.06.2019–
Sivistysvaliokunta (varajäsen) 03.04.2020–
Tulevaisuusvaliokunta (jäsen) 18.06.2019–
Suomen itsenäisyyden juhlarahaston hallintoneuvosto (jäsen) 20.02.2020–
Parlamenttienvälinen liitto IPU, Suomen ryhmän johtokunta (jäsen) 10.09.2019–

Tehtävät eduskuntaryhmässä:

  • Kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä (2. varapuheenjohtaja) 28.08.2019–

Avustaja:

Jukka Salmi, Ryhmäavustaja
Puhelin: 050 513 1966
Sähköposti: jukka.salmi(at)eduskunta.fi