Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Jouni Backman

Jouni Backman

Kansanedustajana   21.03.1987–20.03.2007, 20.04.2011–21.04.2015

Ammatti / arvo:
yhteiskuntatieteiden ylioppilas
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • ministeri sisäasiainministeriössä (Lipponen I) 13.04.1995–14.04.1999
  • ministeri valtiovarainministeriössä (Lipponen I) 13.04.1995–14.04.1999
  • ympäristöministeri (Lipponen II) 31.05.2002–16.04.2003

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV