Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Hanna Kosonen

Hanna Kosonen

Nykyinen kansanedustaja

Keskustan eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   22.04.2015–

Puhelin:

09 432 3069

Sähköposti:

hanna.kosonen(at)eduskunta.fi

Kotisivu:

Ammatti / arvo:

filosofian maisteri, yrittäjä

Vaalipiiri:

Kaakkois-Suomen vaalipiiri 22.04.2015–

Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 20.12.2021–
Verojaosto (lisäjäsen) 20.12.2021–
Työ- ja elinkeinojaosto (jäsen) 20.12.2021–
Talousvaliokunta (jäsen) 15.09.2020–, (Varapuheenjohtaja) 16.09.2020–
Ympäristövaliokunta (jäsen) 15.09.2020–
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 08.06.2021–

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • tiede- ja kulttuuriministeri (Rinne) 09.08.2019–09.12.2019
  • tiede- ja kulttuuriministeri (Marin) 10.12.2019–05.08.2020

Avustaja:

Jasmin Rikkonen,  
Puhelin: 09 432 4188
Sähköposti: jasmin.rikkonen(at)eduskunta.fi