Mikko Kärnä  
Kansanedustajana  30.04.2015 - 11.06.2018

Nimi: Kärnä, Mikko
Ammatti / arvo: kunnanjohtaja, kapteeni evp.
Aiemmat vaalipiirit: Lapin vaalipiiri 30.04.2015 - 11.06.2018
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Liikenne- ja viestintävaliokunta (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Hallintovaliokunta (jäsen) 09.06.2015 - 11.06.2018
Lakivaliokunta (jäsen) 09.06.2015 - 11.06.2018
Maa- ja metsätalousvaliokunta (varajäsen) 09.06.2015 - 11.06.2018
Ympäristövaliokunta (jäsen) 15.09.2015 - 02.06.2016
Sosiaali- ja terveysvaliokunta (jäsen) 05.10.2016 - 14.02.2017
Tulevaisuusvaliokunta (jäsen) 15.02.2017 - 11.06.2018
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (jäsen) 09.06.2015 - 11.06.2018
Aiemmat eduskuntaryhmät: Keskustan eduskuntaryhmä 30.04.2015 - 11.06.2018
Kansanedustajana: 30.04.2015 - 11.06.2018
Edeltäjä: Paavo Väyrynen /kesk

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

LA 23/2018 vp
Lakialoite laiksi tuloverolain väliaikaisesta muuttamisesta
KK 155/2018 vp
Kirjallinen kysymys eläinperäisten tuotteiden nimien käytön kieltämisestä kasvisruokien myynnissä ja markkinoinnissa
KK 156/2018 vp
Kirjallinen kysymys Espanjan tiedustelupalvelu CNI:n toiminnasta EU:n alueella
KK 71/2018 vp
Kirjallinen kysymys rakennetukilain mukaisista valtionlainoista porotalouden ja luontaiselinkeinojen harjoittajille
KK 56/2018 vp
Kirjallinen kysymys Suomen Barcelonan kunniapääkonsulin erottamisesta
LA 3/2018 vp
Lakialoite laiksi ampuma-aselain 42 a §:n muuttamisesta
TPA 2/2018 vp
Toimenpidealoite neuvotteluratkaisun etsimisestä Katalonian kriisiin ja Katalonian itsenäisyyden tunnustamisesta
KK 527/2017 vp
Kirjallinen kysymys yliopistojen kielipolitiikasta
KK 417/2017 vp
Kirjallinen kysymys ASREK-hankkeen etenemisestä
TPA 25/2017 vp
Toimenpidealoite sorsan- ja karhunmetsästyksen aloituspäivän 20.8. säätämisestä koulujen lomapäiväksi