Siirry sisältöön

Mari Holopainen

Mari Holopainen

Nykyinen kansanedustaja

Vihreä eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   17.04.2019–

Puhelin:

09 432 3052

Sähköposti:

mari.holopainen(at)eduskunta.fi

Ammatti / arvo:

kauppatieteiden maisteri, väitöskirjatutkija

Vaalipiiri:

Helsingin vaalipiiri 17.04.2019–

Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

Suuri valiokunta (varajäsen) 18.06.2019–
Perustuslakivaliokunta (varajäsen) 03.04.2020–
Valtiovarainvaliokunta (varajäsen) 18.06.2019–
Liikennejaosto (lisäjäsen) 06.09.2019–
Talousvaliokunta (jäsen) 18.06.2019–
Tulevaisuusvaliokunta (jäsen) 18.06.2019–
Eduskunnan pankkivaltuusto (jäsen) 18.06.2019–

Avustaja:

Riina Laurila,  
Puhelin: 09 432 4052, 050 304 0771
Sähköposti: riina.laurila(at)eduskunta.fi