Siirry sisältöön

Eveliina Heinäluoma

Eveliina Heinäluoma

Nykyinen kansanedustaja

Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   17.04.2019–

Puhelin:

09 432 3050

Sähköposti:

eveliina.heinaluoma(at)eduskunta.fi

Ammatti / arvo:

yhteiskuntatieteiden maisteri, viestinnän asiantuntija

Vaalipiiri:

Helsingin vaalipiiri 17.04.2019–

Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

Suuri valiokunta (jäsen) 18.06.2019–
Valtiovarainvaliokunta (varajäsen) 02.05.2019–
Hallinto- ja turvallisuusjaosto (jäsen) 06.09.2019–
Asunto- ja ympäristöjaosto (jäsen) 06.09.2019–
Hallintovaliokunta (jäsen) 18.06.2019–
Liikenne- ja viestintävaliokunta (varajäsen) 03.04.2020–
Maa- ja metsätalousvaliokunta (varajäsen) 03.04.2020–
Sivistysvaliokunta (varajäsen) 03.04.2020–
Ympäristövaliokunta (varajäsen) 18.06.2019–
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (jäsen) 18.06.2019–
Suomen itsenäisyyden juhlarahaston hallintoneuvosto (jäsen) 20.02.2020–
Välimeri-unionin parlamentaarinen yleiskokous (varajäsen) 19.06.2019–

Avustaja:

Marjukka Mattila,  
Puhelin: 046 921 5200
Sähköposti: marjukka.mattila(at)eduskunta.fi