Riikka Purra

Riikka Purra

Nykyinen kansanedustaja

Perussuomalaisten eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   17.04.2019–

Puhelin:
09 432 3185
Sähköposti:
riikka.purra(at)eduskunta.fi
Ammatti / arvo:
valtiotieteiden maisteri, poliittinen suunnittelija
Vaalipiiri:
Uudenmaan vaalipiiri 17.04.2019–
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:
Puhemiesneuvosto (jäsen) 18.06.2019–
Perustuslakivaliokunta (varajäsen) 03.04.2020–
Hallintovaliokunta (jäsen) 02.05.2019–, (Puheenjohtaja) 18.06.2019–
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (jäsen) 18.06.2019–
Suomen itsenäisyyden juhlarahaston hallintoneuvosto (jäsen) 20.02.2020–, (Varapuheenjohtaja) 06.03.2020–
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 18.06.2019–
Tehtävät eduskuntaryhmässä:
  • Perussuomalaisten eduskuntaryhmä, työvaliokunta (jäsen) 23.04.2019–
Avustaja:
Marika Sorja,  
Puhelin: 09 432 4185
Sähköposti: marika.sorja(at)eduskunta.fi

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV

Kansanedustajan ilmoittamat sidonnaisuudet ja tulot