Siirry sisältöön

Pia Lohikoski

Pia Lohikoski

Nykyinen kansanedustaja

Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   17.04.2019–

Puhelin:

09 432 3097

Sähköposti:

pia.lohikoski(at)eduskunta.fi

Ammatti / arvo:

valtiotieteiden maisteri, järjestö- ja koulutuspäällikkö

Vaalipiiri:

Uudenmaan vaalipiiri 17.04.2019–

Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 02.05.2019–
Verojaosto (jäsen) 16.10.2020–
Sivistys- ja tiedejaosto (lisäjäsen) 06.09.2019–
Asunto- ja ympäristöjaosto (jäsen) 06.09.2019–
Liikenne- ja viestintävaliokunta (varajäsen) 03.04.2020–
Sivistysvaliokunta (varajäsen) 18.06.2019–
Ympäristövaliokunta (varajäsen) 02.05.2019–
Itsenäisyyden juhlavuoden lastensäätiön valtuuskunta (jäsen) 18.06.2019–

Tehtävät eduskuntaryhmässä:

  • Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä (2. varapuheenjohtaja) 20.08.2020–

Avustaja:

Susanna Kaartinen, eduskuntaryhmän avustaja
Puhelin: 09 432 4097, 050 435 4853
Sähköposti: susanna.kaartinen(at)eduskunta.fi