Inka Hopsu

Inka Hopsu

Nykyinen kansanedustaja

Vihreä eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   17.04.2019–

Puhelin:
09 432 3054
Sähköposti:
inka.hopsu(at)eduskunta.fi
Kotisivu:
Ammatti / arvo:
kasvatustieteen maisteri, opettaja
Vaalipiiri:
Uudenmaan vaalipiiri 17.04.2019–
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:
Suuri valiokunta (varajäsen) 18.06.2019–
Ulkoasiainvaliokunta (jäsen) 02.05.2019–
Valtiovarainvaliokunta (varajäsen) 18.06.2019–
Hallinto- ja turvallisuusjaosto (jäsen) 06.09.2019–
Puolustusvaliokunta (varajäsen) 03.04.2020–
Sivistysvaliokunta (varajäsen) 03.04.2020–
Ympäristövaliokunta (jäsen) 02.05.2019–, (Varapuheenjohtaja) 02.05.2019–17.06.2019
Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 18.06.2019–
ETYJ:n parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta (jäsen) 18.06.2019–
Avustaja:
Ekim Özdemir,  
Puhelin: 09 432 4054
Sähköposti: ekim.ozdemir(at)eduskunta.fi

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV

Kansanedustajan ilmoittamat sidonnaisuudet ja tulot