Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Anna-Kaisa Ikonen

Anna-Kaisa Ikonen

Nykyinen kansanedustaja

Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   17.04.2019–

Puhelin:
09 432 3062
Sähköposti:
anna-kaisa.ikonen(at)eduskunta.fi
Ammatti / arvo:
yhteiskuntatieteiden tohtori, työelämäprofessori
Vaalipiiri:
Pirkanmaan vaalipiiri 17.04.2019–
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:
Hallintovaliokunta (jäsen) 18.06.2019–
Sosiaali- ja terveysvaliokunta (jäsen) 02.05.2019–
Tulevaisuusvaliokunta (varajäsen) 18.06.2019–
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (jäsen) 18.06.2019–
Kansaneläkelaitoksen valtuutetut (varajäsen) 18.06.2019–
Itsenäisyyden juhlavuoden lastensäätiön valtuuskunta (jäsen) 18.06.2019–
Tehtävät eduskuntaryhmässä:
  • Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä (3. varapuheenjohtaja) 11.06.2019–
Avustaja:
Nina Hämäläinen,  
Puhelin: 09 432 4062
Sähköposti: nina.hamalainen(at)eduskunta.fi

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV

Kansanedustajan ilmoittamat sidonnaisuudet ja tulot