Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Hanna Holopainen

Hanna Holopainen

Nykyinen kansanedustaja

Vihreä eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   17.04.2019–

Puhelin:

09 432 3173

Sähköposti:

hanna.holopainen(at)eduskunta.fi

Ammatti / arvo:

diplomi-insinööri, toiminnanjohtaja

Vaalipiiri:

Kaakkois-Suomen vaalipiiri 17.04.2019–

Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

Hallintovaliokunta (jäsen) 18.06.2019–
Liikenne- ja viestintävaliokunta (varajäsen) 03.04.2020–
Puolustusvaliokunta (jäsen) 18.06.2019–
Talousvaliokunta (varajäsen) 18.06.2019–
Parlamenttienvälinen liitto IPU, Suomen ryhmän johtokunta (varajäsen) 10.09.2019–

Avustaja:

Jouni Vauhkonen,  
Puhelin: 050 435 4709
Sähköposti: jouni.vauhkonen(at)eduskunta.fi