Henrik Lax  
Kansanedustajana  21.03.1987 - 20.07.2004

Nimi: Lax, Henrik
Ammatti / arvo: varatuomari, diplomiekonomi
Aiemmat vaalipiirit: Uudenmaan läänin vaalipiiri 21.03.1987 - 23.03.1999
Uudenmaan vaalipiiri 24.03.1999 - 20.07.2004
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiesneuvosto (jäsen) 11.04.1991 - 18.03.2003
Suuri valiokunta (jäsen) 07.04.1987 - 23.03.1995, (varajäsen) 07.04.1999 - 18.02.2000
Puolustusasiainvaliokunta (jäsen) 09.04.1987 - 21.03.1991
Laki- ja talousvaliokunta (jäsen) 09.04.1987 - 09.02.1988
Toinen lakivaliokunta (jäsen) 16.02.1988 - 21.03.1991, (Varapuheenjohtaja) 18.02.1988 - 21.03.1991
Lakivaliokunta (Puheenjohtaja) 11.04.1991 - 18.03.2003, (varajäsen) 02.04.2003 - 20.07.2004
Sivistysvaliokunta (varajäsen) 05.04.1995 - 23.03.1999
Ulkoasiainvaliokunta (jäsen) 22.02.2000 - 14.04.2000, (Varapuheenjohtaja) 24.02.2000 - 14.04.2000, (jäsen) 22.09.2000 - 04.09.2001, (Varapuheenjohtaja) 03.10.2000 - 04.09.2001, (jäsen) 23.04.2002 - 19.07.2004, (Varapuheenjohtaja) 24.04.2002 - 18.03.2003
Perustuslakivaliokunta (jäsen) 29.04.2003 - 20.07.2004
Tarkistajat (jäsen) 07.04.1987 - 08.04.1991, (jäsen) 08.11.1991 - 24.03.1992
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 05.04.1995 - 23.03.1999
ETYJ:n parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta (varajäsen) 02.04.2003 - 20.07.2004
Eduskunnan palkkavaltuuskunta (varajäsen) 14.04.1987 - 15.04.1991
Euroopan parlamentin ja Suomen eduskunnan yhteiskomitean Suomen valtuuskunta (jäsen) 01.01.1993 - 31.12.1994
Parlamenttienvälinen liitto IPU, Suomen ryhmän johtokunta (jäsen) 14.05.2003 - 20.07.2004
Aiemmat eduskuntaryhmät: Ruotsalainen eduskuntaryhmä 21.03.1987 - 20.07.2004
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Ruotsalainen eduskuntaryhmä (1. varapuheenjohtaja) 27.03.1995 - 18.03.2003
Ruotsalainen eduskuntaryhmä (2. varapuheenjohtaja) 20.03.2003 - 20.07.2004
Edustajantoimi keskeytynyt: 20.07.2004 - 20.03.2007
Toimii Euroopan parlamentin jäsenenä
Tilalla: Christina Gestrin /r