Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Ilkka Kanerva

Ilkka Kanerva

Kansanedustajana   27.09.1975–14.04.2022

Lisätiedot:

27.09.1975 - 14.04.2022
Edeltäjä:   /kok
Edustaja Kanerva kuollut 14.4.2022

Ammatti / arvo:

valtiotieteen maisteri, ministeri

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • pääministerin sijainen (Aho) 26.04.1991–23.08.1991
  • ministeri valtioneuvoston kansliassa (Holkeri) 30.04.1987–27.08.1990
  • ministeri valtiovarainministeriössä (Holkeri) 01.02.1989–25.04.1991
  • liikenneministeri (Holkeri) 28.08.1990–25.04.1991
  • työministeri (Aho) 26.04.1991–12.04.1995
  • ministeri valtiovarainministeriössä (Aho) 26.04.1991–12.04.1995
  • ulkoasiainministeri (Vanhanen II) 19.04.2007–03.04.2008