Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Matti Louekoski

Matti Louekoski

Kansanedustajana   21.09.1976–23.03.1979, 26.03.1983–30.04.1996

Lisätiedot:

21.09.1976 - 23.03.1979
Edeltäjä: Lars Lindeman /Sdp
26.03.1983 - 30.04.1996
Seuraaja: Lauri Metsämäki /sd
Siirtyi Suomen Pankin johtokunnan jäseneksi 30.4.1996

Ammatti / arvo:

varatuomari

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • opetusministeri (Aura II) 29.10.1971–22.02.1972
  • ministeri valtioneuvoston kansliassa (Paasio II) 23.02.1972–03.09.1972
  • oikeusministeri (Sorsa) 04.09.1972–12.06.1975
  • ministeri valtioneuvoston kansliassa (Sorsa) 04.09.1972–12.06.1975
  • oikeusministeri (Holkeri) 30.04.1987–28.02.1990
  • Pohjoismainen yhteistyöministeri (Holkeri) 08.05.1987–07.12.1989
  • valtiovarainministeri (Holkeri) 01.03.1990–25.04.1991