Toimi Kankaanniemi Perussuomalaisten eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  21.03.1987 - 19.04.2011, 22.04.2015 -

Nimi: Kankaanniemi, Toimi
Puhelin: 09 432 3054
Sähköposti: toimi.kankaanniemi@eduskunta.fi
Ammatti / arvo: sosionomi
Vaalipiiri: Keski-Suomen vaalipiiri 22.04.2015 -
Aiemmat vaalipiirit: Keski-Suomen läänin vaalipiiri 21.03.1987 - 23.03.1999
Keski-Suomen vaalipiiri 24.03.1999 - 19.04.2011
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 09.06.2015 -
Liikennejaosto (jäsen) 11.09.2015 -
Kunta- ja terveysjaosto (Puheenjohtaja) 11.09.2015 -
Tarkastusvaliokunta (varajäsen) 30.06.2017 -
Suomen Pankin tilintarkastajat (jäsen) 03.05.2017 -
Eduskunnan tilintarkastajat (jäsen) 09.03.2018 -
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Sosiaalivaliokunta (jäsen) 09.04.1987 - 21.03.1991
Talousvaliokunta (varajäsen) 09.04.1987 - 21.03.1991, (jäsen) 03.04.2007 - 19.04.2011
Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 11.04.1991 - 26.04.1991, (varajäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Liikenne- ja viestintävaliokunta (varajäsen) 09.09.1994 - 23.03.1995, (varajäsen) 03.04.2007 - 20.11.2007
Ympäristövaliokunta (jäsen) 09.09.1994 - 23.03.1995, (jäsen) 02.04.2003 - 13.05.2003, (varajäsen) 14.05.2003 - 20.03.2007
Perustuslakivaliokunta (varajäsen) 05.04.1995 - 06.02.1997, (varajäsen) 17.10.2003 - 20.03.2007
Hallintovaliokunta (jäsen) 05.04.1995 - 23.03.1999, (varajäsen) 07.04.1999 - 18.03.2003, (varajäsen) 09.06.2015 - 12.05.2017
Lakivaliokunta (jäsen) 11.02.1997 - 18.03.2003, (varajäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Suuri valiokunta (varajäsen) 02.04.2003 - 25.04.2003, (jäsen) 29.04.2003 - 20.03.2007
Maa- ja metsätalousvaliokunta (varajäsen) 03.04.2007 - 19.04.2011
Tarkastusvaliokunta (varajäsen) 01.06.2007 - 19.04.2011
Puolustusvaliokunta (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Sivistysvaliokunta (varajäsen) 09.06.2015 - 12.05.2017
Valitsijamiehet (jäsen) 07.04.1987 - 21.03.1991
Kansaneläkelaitoksen valtuutetut (varajäsen) 14.04.1987 - 21.03.1991, (toinen varajäsen) 22.03.1991 - 15.04.1991
Eduskunnan tilintarkastajat (varajäsen) 01.01.1988 - 31.12.1991, (jäsen) 01.01.2016 - 12.05.2017
ETYJ:n parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta (varajäsen) 05.04.1995 - 06.04.1999
Valtiontilintarkastajat (varajäsen) 01.01.1996 - 31.12.2003
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 07.04.1999 - 02.05.2007
Eduskunnan kirjaston hallitus (jäsen) 03.05.2007 - 29.06.2011
Eduskuntaryhmä: Perussuomalaisten eduskuntaryhmä  22.04.2015 -
Aiemmat eduskuntaryhmät: Kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä 21.03.1987 - 19.04.2011
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä (puheenjohtaja) 1995 - 1996
Kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä (1. varapuheenjohtaja) 17.11.2005 - 21.03.2007
Kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä (2. varapuheenjohtaja) 22.03.2007 - 19.04.2011
Kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä työvaliokunta (jäsen) 2007 - 19.04.2011
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä (puheenjohtaja) 04.05.2017 - 15.06.2017
Valtioneuvoston jäsenyydet
Ministeri: ministeri ulkoasiainministeriössä (Aho) 26.04.1991 - 28.06.1994
ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä (Aho) 26.04.1991 - 28.06.1994

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

TAA 177/2017 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä  Tampere—Jyväskylä-rataosuuden kaksoisraiteen suunnittelua ja aloittamista varten (2 000 000 euroa)