Pertti Paasio  
Kansanedustajana  07.05.1975 - 23.03.1979, 24.09.1982 - 18.11.1996

Nimi: Paasio, Pertti
Ammatti / arvo: valtiotieteen maisteri, ministeri
Aiemmat vaalipiirit: Turun läänin eteläinen vaalipiiri 07.05.1975 - 23.03.1979
Turun läänin eteläinen vaalipiiri 24.09.1982 - 18.11.1996
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Suuri valiokunta (varajäsen) 1975 II - 1975 II, (varajäsen) 1996 - 1996
Ulkoasiainvaliokunta (varajäsen) 1975 II - 1975 II, (varajäsen) 1977 - 1977, (varajäsen) 1982 - 1982, (jäsen) 1983 - 1988, (Puheenjohtaja) 1991 - 1996, (varajäsen) 1996 - 1996
Maa- ja metsätalousvaliokunta (varajäsen) 1975 II - 1975 II
Laki- ja talousvaliokunta (jäsen) 1975 II - 1978
Toinen lakivaliokunta (jäsen) 1976 - 1978
Sosiaalivaliokunta (jäsen) 1982 - 1984, (Puheenjohtaja) 1983 - 1984
Perustuslakivaliokunta (jäsen) 1983 - 1983
Valitsijamiehet (jäsen) 1975 II - 1978
Eduskunnan pankkivaltuusto (Varapuheenjohtaja) 1987 - 1988, (Varapuheenjohtaja) 1996 - 1996
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 1987 - 1987
ETYJ:n parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta (varajäsen) 1993 - 1994, (varajäsen) 1995 - 1996
Ulkopoliittisen instituutin hallitus (jäsen) 01.01.2007 - 31.12.2011
Euroopan parlamentin ja Suomen eduskunnan yhteiskomitean Suomen valtuuskunta (Varapuheenjohtaja) 1993 - 1994
Aiemmat eduskuntaryhmät: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 07.05.1975 - 23.03.1979
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 24.09.1982 - 18.11.1996
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä (pj) 1985-1986 -
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä (pj) 1996 -
Kansanedustajana: 07.05.1975 - 23.03.1979
Edeltäjä: Esko Niskanen /Sdp
24.09.1982 - 18.11.1996
Edeltäjä: Jacob Söderman /Sdp
24.09.1982 - 18.11.1996
Seuraaja: Helena Vartiainen /sd
Valittu Euroopan parlamentin jäseneksi
Valtioneuvoston jäsenyydet
Pääministeri: pääministerin sijainen (Holkeri) 01.02.1989 - 25.04.1991
Ministeri: ulkoasiainministeri (Holkeri) 01.02.1989 - 25.04.1991