Mauri Pekkarinen Keskustan eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  24.03.1979 -

Nimi: Pekkarinen, Mauri
Puhelin: 09 432 3097
Sähköposti: mauri.pekkarinen@eduskunta.fi
Kotisivu: www.mauripekkarinen.fi
Ammatti / arvo: yhteiskuntatieteiden maisteri
Vaalipiiri: Keski-Suomen vaalipiiri 24.03.1999 -
Aiemmat vaalipiirit: Keski-Suomen läänin vaalipiiri 24.03.1979 - 23.03.1999
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiehistö (Ensimmäinen varapuhemies) 29.05.2015 -
Puhemiesneuvosto (Ensimmäinen varapuhemies) 29.05.2015 -
Kansliatoimikunta (Ensimmäinen varapuhemies) 29.05.2015 -
Aasian ja Euroopan parlamentaarisen kokouksen Suomen valtuuskunta (jäsen) 10.06.2015 -
Kansainvälisten asiain foorumi (Ensimmäinen varapuhemies) 29.05.2015 -
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiesneuvosto (jäsen) 30.06.2011 - 21.04.2015
Sivistysvaliokunta (jäsen) 1979 - 1982, (varajäsen) 1983 - 1986, (varajäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Laki- ja talousvaliokunta (jäsen) 1979 - 1980, (varajäsen) 1980 - 1982
Valtiovarainvaliokunta (varajäsen) 1982 - 1986, (jäsen) 09.04.1987 - 24.05.1989, (varajäsen) 26.05.1989 - 21.03.1991, (jäsen) 11.04.1991 - 26.04.1991, (jäsen) 28.04.1995 - 18.03.2003, (Puheenjohtaja) 03.05.1995 - 24.03.1999
Suuri valiokunta (jäsen) 02.04.2003 - 16.04.2003, (jäsen) 30.06.2011 - 08.06.2015, (Varapuheenjohtaja) 05.05.2015 - 08.06.2015
Talousvaliokunta (Puheenjohtaja) 30.06.2011 - 21.04.2015
Suuren valiokunnan työjaosto (jäsen) 01.07.2011 - 21.04.2015
Ympäristövaliokunta (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Valitsijamiehet (jäsen) 1979 - 1986
Tarkistajat (varajäsen) 1979 - 1982
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 1982 - 07.05.1991, (Puheenjohtaja) 1987 - 07.05.1991
Eduskunnan pankkivaltuusto (jäsen) 28.04.1995 - 07.05.1999, (jäsen) 11.05.1999 - 25.04.2003, (Puheenjohtaja) 03.04.2003 - 25.04.2003
Suppeampi pankkivaltuusto (ensimmäinen varajäsen) 28.04.1995 - 06.04.1999, (jäsen) 07.04.1999 - 07.05.1999, (toinen varajäsen) 11.05.1999 - 29.02.2000
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 30.06.2011 - 21.04.2015
Eduskuntaryhmä: Keskustan eduskuntaryhmä  24.03.1979 -
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Keskustan eduskuntaryhmä (varapuheenjohtaja) 1987 - 1999
Keskustan eduskuntaryhmä (puheenjohtaja) 1999 - 2003
Valtioneuvoston jäsenyydet
Ministeri: sisäasiainministeri (Aho) 26.04.1991 - 12.04.1995
kauppa- ja teollisuusministeri (Jäätteenmäki) 17.04.2003 - 23.06.2003
kauppa- ja teollisuusministeri (Vanhanen) 24.06.2003 - 18.04.2007
kauppa- ja teollisuusministeri (Vanhanen II) 19.04.2007 - 31.12.2007
ministeri sisäasiainministeriössä (Vanhanen II) 19.04.2007 - 01.01.2008
elinkeinoministeri (Vanhanen II) 01.01.2008 - 21.06.2010
elinkeinoministeri (Kiviniemi) 22.06.2010 - 21.06.2011

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

Ei löytynyt hakutuloksia annetuilla tekijöillä.