Johannes Virolainen  
Kansanedustajana  06.04.1945 - 25.03.1983, 21.03.1987 - 21.03.1991

Nimi: Virolainen, Johannes
Ammatti / arvo: maatalous- ja metsätieteiden tohtori, valtioneuvos, maanviljelijä
Aiemmat vaalipiirit: Kymen läänin läntinen vaalipiiri 06.04.1945 - 21.07.1948
Kymen läänin vaalipiiri 22.07.1948 - 21.07.1958
Uudenmaan läänin vaalipiiri 22.07.1958 - 25.03.1983
Uudenmaan läänin vaalipiiri 21.03.1987 - 21.03.1991
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiehistö (Toinen varapuhemies) 10.02.1959 - 12.09.1961, (Puhemies) 1966 - 1968, (Ensimmäinen varapuhemies) 11.09.1970 - 03.03.1972, (Ensimmäinen varapuhemies) 05.02.1976 - 05.10.1976, (Puhemies) 1979 - 1982
Talousvaliokunta (Puheenjohtaja) 1951 - 1953
Maatalousvaliokunta (jäsen) 1954 - 1954
Ulkoasiainvaliokunta (jäsen) 1987 - 1989,  -
Perustuslakivaliokunta (jäsen) 1989 - 1990
Parlamenttienvälinen liitto IPU, Suomen ryhmän johtokunta (Puheenjohtaja) 1962 - 1983
Työväenasiainvaliokunta  -
Valtiovarainvaliokunta  -
Verovaliokunta  -
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto  -
Aiemmat eduskuntaryhmät: Keskustan eduskuntaryhmä 06.04.1945 - 25.03.1983
Keskustan eduskuntaryhmä 21.03.1987 - 21.03.1991
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Maalaisliiton eduskuntaryhmä (pj)
Keskustan eduskuntaryhmä (pj)
Valtioneuvoston jäsenyydet
Pääministeri: Pääministeri  (Virolainen) 12.09.1964 - 26.05.1966
pääministerin sijainen (Fagerholm II) 11.01.1957 - 26.05.1957
pääministerin sijainen (Sukselainen) 31.10.1957 - 28.11.1957
pääministerin sijainen (Fagerholm III) 29.08.1958 - 03.12.1958
pääministerin sijainen (Karjalainen) 13.04.1962 - 17.12.1963
pääministerin sijainen (Koivisto) 22.03.1968 - 03.05.1970
pääministerin sijainen (Sorsa II) 15.05.1977 - 25.05.1979
Ministeri: ministeri sisäasiainministeriössä (Kekkonen) 30.09.1950 - 16.01.1951
ministeri valtioneuvoston kansliassa (Kekkonen II) 17.01.1951 - 19.09.1951
opetusministeri (Kekkonen IV) 09.07.1953 - 16.11.1953
opetusministeri (Törngren) 05.05.1954 - 19.10.1954
ulkoasiainministeri (Kekkonen V) 20.10.1954 - 02.03.1956
opetusministeri (Fagerholm II) 03.03.1956 - 26.05.1957
ministeri valtioneuvoston kansliassa (Fagerholm II) 03.03.1956 - 26.05.1957
ulkoasiainministeri (Sukselainen) 27.05.1957 - 28.11.1957
ulkoasiainministeri (Fagerholm III) 29.08.1958 - 03.12.1958
maatalousministeri (Miettunen) 14.07.1961 - 12.04.1962
maatalousministeri (Karjalainen) 13.04.1962 - 17.12.1963
opetusministeri (Koivisto) 22.03.1968 - 13.05.1970
valtiovarainministeri (Sorsa) 04.09.1972 - 12.06.1975
maa- ja metsätalousministeri (Miettunen III) 29.09.1976 - 14.05.1977
maa- ja metsätalousministeri (Sorsa II) 15.05.1977 - 25.05.1979