Kalevi Sorsa  
Kansanedustajana  23.03.1970 - 21.03.1991

Nimi: Sorsa, Kalevi
Ammatti / arvo: yhteiskuntatieteiden maisteri, professori (alumnorum)
Aiemmat vaalipiirit: Helsingin kaupungin vaalipiiri 23.03.1970 - 21.03.1991
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiehistö (Puhemies) 1989 - 1990
Ulkoasiainvaliokunta (Puheenjohtaja) 1970 - 1972, (Puheenjohtaja) 1976 - 1977, (Puheenjohtaja) 1979 - 1982
Eduskunnan pankkivaltuusmiehet (jäsen) 1979 - 1982
Aiemmat eduskuntaryhmät: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 23.03.1970 - 21.03.1991
Valtioneuvoston jäsenyydet
Pääministeri: Pääministeri  (Sorsa) 04.09.1972 - 12.06.1975
Pääministeri  (Sorsa II) 15.05.1977 - 25.05.1979
Pääministeri  (Sorsa III) 19.02.1982 - 05.05.1983
Pääministeri  (Sorsa IV) 06.05.1983 - 29.04.1987
pääministerin sijainen (Miettunen II) 30.11.1975 - 28.09.1976
pääministerin sijainen (Holkeri) 30.04.1987 - 31.01.1989
Ministeri: ulkoasiainministeri (Paasio II) 23.02.1972 - 03.09.1972
ulkoasiainministeri (Miettunen II) 30.11.1975 - 28.09.1976
ulkoasiainministeri (Holkeri) 30.04.1987 - 31.01.1989