Mirja Ryynänen  
Kansanedustajana  21.03.1987 - 24.03.1995, 24.03.1999 - 30.03.1999, 21.07.1999 - 18.03.2003

Nimi: Ryynänen, Mirja
Ammatti / arvo: filosofian maisteri, lehtori
Aiemmat vaalipiirit: Kuopion läänin vaalipiiri 21.03.1987 - 23.03.1995
Kuopion vaalipiiri 24.03.1999 - 30.03.1999
Kuopion vaalipiiri 21.07.1999 - 18.03.2003
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Suuri valiokunta (varajäsen) 07.04.1987 - 23.03.1995, (varajäsen) 24.09.1999 - 20.06.2000, (jäsen) 21.06.2000 - 15.06.2001, (varajäsen) 19.06.2001 - 18.03.2003
Lakivaliokunta (jäsen) 09.04.1987 - 10.04.1991
Sivistysvaliokunta (jäsen) 09.04.1987 - 21.03.1991, (varajäsen) 11.04.1991 - 23.03.1995
Ulkoasiainvaliokunta (jäsen) 11.04.1991 - 12.05.1992, (jäsen) 14.09.1999 - 18.03.2003
Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 08.05.1992 - 23.03.1995
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (jäsen) 09.04.1987 - 10.04.1991
Eduskunnan kirjaston hallitus (varajäsen) 14.04.1987 - 24.03.1995
Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunta (jäsen) 11.04.1991 - 03.02.1995
ETYJ:n parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta (jäsen) 21.12.1993 - 23.03.1995, (varajäsen) 24.09.1999 - 18.03.2003
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 07.04.1999 - 02.05.2007
Ulkopoliittisen instituutin hallitus (jäsen) 01.01.2007 - 31.12.2011
EFTA-parlamentaarikkokomitean Suomen valtuuskunta (varajäsen) 21.12.1993 - 31.12.1994
ETAn parlamentaarisen sekakomitean Suomen valtuuskunta (varajäsen) 21.12.1993 - 31.12.1994
Parlamenttienvälinen liitto IPU, Suomen ryhmän johtokunta (jäsen) 1999 - 18.03.2003
Aiemmat eduskuntaryhmät: Keskustan eduskuntaryhmä 21.03.1987 - 24.03.1995
Keskustan eduskuntaryhmä 24.03.1999 - 30.03.1999
Keskustan eduskuntaryhmä 21.07.1999 - 18.03.2003
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Keskustan eduskuntaryhmä (varapuheenjohtaja) 1991 - 1994
Keskustan eduskuntaryhmä (varapuheenjohtaja) 2001 - 2001
Kansanedustajana: 21.07.1999 - 18.03.2003
Edeltäjä: Markku Rossi /kesk