Ilkka Suominen  
Kansanedustajana  23.03.1970 - 26.09.1975, 26.03.1983 - 30.04.1994

Nimi: Suominen, Ilkka
Ammatti / arvo: valtiotieteen maisteri, ministeri
Aiemmat vaalipiirit: Turun läänin pohjoinen vaalipiiri 23.03.1970 - 26.09.1975
Helsingin kaupungin vaalipiiri 26.03.1983 - 30.04.1994
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiehistö (Puhemies) 02.04.1987 - 05.05.1987, (Puhemies) 30.04.1991 - 06.02.1994
Puhemiesneuvosto (Puhemies) 30.04.1991 - 06.02.1994
Kansliatoimikunta (Puhemies) 30.04.1991 - 06.02.1994
Perustuslakivaliokunta (jäsen) 1970 - 1971, (varajäsen) 1972 - 1975 I
Maa- ja metsätalousvaliokunta (jäsen) 1970 - 1970
Suuri valiokunta (jäsen) 1971 - 1975 I
Puolustusasiainvaliokunta (jäsen) 1971 - 1971
Ulkoasiainvaliokunta (varajäsen) 1972 - 1975 I, (jäsen) 1983 - 1986
Valitsijamiehet (jäsen) 1970 - 1970
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 1970 - 1970, (jäsen) 1983 - 1987, (Puheenjohtaja) 1991 - 1994
ETYJ:n parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta (Puheenjohtaja) 1993 - 1994
Ulkopoliittisen instituutin hallitus (jäsen) 01.01.2007 - 31.12.2016
Pankkivaliokunta  -
Aiemmat eduskuntaryhmät: Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä 23.03.1970 - 26.09.1975
Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä 26.03.1983 - 30.04.1994
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä työvaliokunta (jäsen) 1983 - 1987
Kansanedustajana: 26.03.1983 - 30.04.1994
Seuraaja: Kirsi Piha /kok
Siirtynyt 30.4.1994 Alkon pääjohtajaksi
Valtioneuvoston jäsenyydet
Ministeri: kauppa- ja teollisuusministeri (Holkeri) 30.04.1987 - 25.04.1991
ministeri ulkoasiainministeriössä (Holkeri) 30.04.1987 - 25.04.1991