Pekka Vennamo  
Kansanedustajana  22.01.1972 - 26.09.1975, 24.03.1979 - 30.09.1989

Nimi: Vennamo, Pekka
Ammatti / arvo: toimitusjohtaja
Aiemmat vaalipiirit: Helsingin kaupungin vaalipiiri 22.01.1972 - 26.09.1975
Turun läänin eteläinen vaalipiiri 24.03.1979 - 30.09.1989
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 1970 - 1974, (jäsen) 1983 - 1983
Valitsijamiehet (jäsen) 1983 - 1984
Parlamenttienvälinen liitto IPU, Suomen ryhmän johtokunta (varajäsen) 1983 - 1988
Suuri valiokunta  -
Ulkoasiainvaliokunta  -
Aiemmat eduskuntaryhmät: Suomen maaseudun puolueen eduskuntaryhmä 22.01.1972 - 26.09.1975
Suomen maaseudun puolueen eduskuntaryhmä 24.03.1979 - 30.09.1989
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Suomen maaseudun puolueen eduskuntaryhmä (vpj) 1982 -
Kansanedustajana: 24.03.1979 - 30.09.1989
Seuraaja: Gunnar Joutsensaari /Smp
Siirtynyt Posti- ja telelaitoksen pääjohtajaksi 30.9.1989
Valtioneuvoston jäsenyydet
Ministeri: ministeri valtiovarainministeriössä (Sorsa IV) 06.05.1983 - 29.04.1987
liikenneministeri (Holkeri) 30.04.1987 - 30.09.1989
ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä (Holkeri) 30.04.1987 - 01.09.1989