Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Paavo Väyrynen

Paavo Väyrynen

Kansanedustajana   23.03.1970–03.04.1995, 24.03.1999–30.03.1999, 21.03.2007–19.04.2011, 22.04.2015–16.04.2019

Edustajantoimi keskeytynyt:
04.04.1995 - 23.03.1999
Toiminut Euroopan parlamentin jäsenenä
Tilalla: Tero Mölsä /kesk
31.03.1999 - 18.03.2003
Toiminut Euroopan parlamentin jäsenenä
Tilalla: Tero Mölsä /kesk
30.04.2015 - 11.06.2018
Toimii Euroopan parlamentissa
Tilalla: Mikko Kärnä /kesk
Ammatti / arvo:
valtiotieteiden tohtori, yrittäjä
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • pääministerin sijainen (Sorsa IV) 06.05.1983–29.04.1987
  • opetusministeri (Miettunen II) 30.11.1975–28.09.1976
  • työvoimaministeri (Miettunen III) 29.09.1976–14.05.1977
  • ulkoasiainministeri (Sorsa II) 15.05.1977–25.05.1979
  • ulkoasiainministeri (Koivisto II) 26.05.1979–18.02.1982
  • ulkoasiainministeri (Sorsa IV) 06.05.1983–29.04.1987
  • ulkoasiainministeri (Aho) 26.04.1991–03.05.1993
  • ulkomaankauppa- ja kehitysministeri (Vanhanen II) 19.04.2007–21.06.2010
  • ulkomaankauppa- ja kehitysministeri (Kiviniemi) 22.06.2010–21.06.2011

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV