Ben Zyskowicz Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  24.03.1979 -

Nimi: Zyskowicz, Ben
Puhelin: 09 432 3200
Sähköposti: ben.zyskowicz@eduskunta.fi
Ammatti / arvo: oikeustieteen kandidaatti
Vaalipiiri: Helsingin vaalipiiri 24.03.1999 -
Aiemmat vaalipiirit: Helsingin kaupungin vaalipiiri 24.03.1979 - 23.03.1999
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Suuri valiokunta (varajäsen) 08.09.2016 -
Perustuslakivaliokunta (varajäsen) 19.06.2017 -
Ulkoasiainvaliokunta (jäsen) 06.09.2017 -
Eduskunnan pankkivaltuusto (jäsen) 03.05.2007 - , (Puheenjohtaja) 30.06.2011 - 08.06.2015
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiehistö (Puhemies) 27.04.2011 - 22.06.2011, (Toinen varapuhemies) 28.04.2015 - 28.05.2015
Puhemiesneuvosto (jäsen) 02.04.2003 - 25.04.2003, (Puhemies) 27.04.2011 - 22.06.2011, (Toinen varapuhemies) 28.04.2015 - 28.05.2015
Kansliatoimikunta (Puhemies) 27.04.2011 - 22.06.2011, (Toinen varapuhemies) 28.04.2015 - 28.05.2015
Perustuslakivaliokunta (jäsen) 1979 - 19.02.1993, (Puheenjohtaja) 1985 - 19.02.1993, (Puheenjohtaja) 02.04.2003 - 25.04.2003
Lakivaliokunta (varajäsen) 1979 - 1982
Pankkivaliokunta (varajäsen) 1983 - 09.02.1990
Ulkoasiainvaliokunta (varajäsen) 11.04.1991 - 11.05.1993, (jäsen) 14.05.1993 - 19.04.2011, (jäsen) 30.06.2011 - 21.04.2015, (jäsen) 09.06.2015 - 07.09.2016, (varajäsen) 08.09.2016 - 05.09.2017
Tarkistajat (Puheenjohtaja) 1979 - 1982
Suomen Pankin tilintarkastajat (varajäsen) 01.01.1988 - 31.12.1988, (jäsen) 01.01.1989 - 31.12.1992
Eduskunnan pankkivaltuusto (jäsen) 26.01.1999 - 22.04.2005
Suppeampi pankkivaltuusto (ensimmäinen varajäsen) 26.01.1999 - 29.02.2000
Valtion vakuusrahaston valtuusto (jäsen) 26.01.1999 - 01.04.2003
Kansainvälisten asiain foorumi (Puhemies) 27.04.2011 - 22.06.2011, (Toinen varapuhemies) 28.04.2015 - 28.05.2015
Eduskuntaryhmä: Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä  24.03.1979 -
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä (varapuheenjohtaja) 1990 - 1993
Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä (puheenjohtaja) 09.02.1993 - 01.02.2006
Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä (2. varapuheenjohtaja) 19.04.2007 - 20.06.2011
Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä (2. varapuheenjohtaja) 23.06.2014 -

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

KK 398/2015 vp
Kirjallinen kysymys työttömän tietojen luovutuksesta