Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Ole Norrback

Ole Norrback

Kansanedustajana   24.03.1979 - 20.03.1987, 22.03.1991 - 23.03.1999

Ammatti / arvo:
opettaja, suurlähettiläs
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • puolustusministeri (Holkeri) 30.04.1987 - 12.06.1990
  • ministeri maa- ja metsätalousministeriössä (Holkeri) 30.04.1987 - 25.04.1991
  • opetusministeri (Holkeri) 13.06.1990 - 25.04.1991
  • liikenneministeri (Aho) 26.04.1991 - 12.04.1995
  • Pohjoismainen yhteistyöministeri (Aho) 03.05.1991 - 12.04.1995
  • ministeri ulkoasiainministeriössä (Lipponen I) 13.04.1995 - 14.04.1999
  • ministeri valtioneuvoston kansliassa (Lipponen I) 13.04.1995 - 14.04.1999
  • ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä (Lipponen I) 13.04.1995 - 14.04.1999
Tehtävät eduskuntaryhmässä:
  • Ruotsalainen eduskuntaryhmä (pj) 1983-1987 -
  • Ruotsalainen eduskuntaryhmä (vpj) 1979-1983 -

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV