Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Kaarina Suonio

Kaarina Suonio

Kansanedustajana   27.09.1975 - 31.07.1986

Ammatti / arvo:
filosofian maisteri, oikeustieteen kandidaatti
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • ministeri opetusministeriössä (Sorsa III) 19.02.1982 - 30.12.1982
  • opetusministeri (Sorsa III) 31.12.1982 - 05.05.1983
  • opetusministeri (Sorsa IV) 06.05.1983 - 31.05.1986
Tehtävät eduskuntaryhmässä:
  • Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä (vpj) 1981-1982 -

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV