Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Kristian Gestrin

Kristian Gestrin

Kansanedustajana   20.02.1962 - 23.03.1979

Ammatti / arvo:
varatuomari, pankinjohtaja, ministeri
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • puolustusministeri (Karjalainen II) 15.07.1970 - 28.10.1971
  • puolustusministeri (Sorsa) 04.09.1972 - 30.09.1974
  • kauppa- ja teollisuusministeri (Sorsa) 01.10.1974 - 12.06.1975
  • oikeusministeri (Miettunen II) 30.11.1975 - 28.09.1976
  • oikeusministeri (Miettunen III) 29.09.1976 - 14.05.1977
  • opetusministeri (Sorsa II) 15.05.1977 - 01.03.1978
  • ministeri sisäasiainministeriössä (Sorsa II) 15.05.1977 - 01.03.1978

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV