Eva Biaudet Ruotsalainen eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  22.03.1991 - 31.12.2006, 22.04.2015 -

Nimi: Biaudet, Eva
Puhelin: 09 432 3015
Sähköposti: eva.biaudet@eduskunta.fi
Kotisivu: www.evabiaudet.fi
Ammatti / arvo: Kansanedustaja
Vaalipiiri: Helsingin vaalipiiri 22.04.2015 -
Aiemmat vaalipiirit: Helsingin kaupungin vaalipiiri 22.03.1991 - 23.03.1999
Helsingin vaalipiiri 24.03.1999 - 31.12.2006
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Suuri valiokunta (jäsen) 05.05.2015 -
Suuren valiokunnan työjaosto (jäsen) 05.05.2015 -
Lakivaliokunta (Varapuheenjohtaja) 09.06.2015 -
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 08.09.2016 -
Ulkopoliittisen instituutin neuvottelukunta (jäsen) 04.06.2015 - 31.05.2019
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Liikennevaliokunta (jäsen) 11.04.1991 - 05.11.1991, (jäsen) 13.01.1995 - 23.03.1995
Ympäristövaliokunta (jäsen) 11.04.1991 - 05.11.1991, (jäsen) 27.03.1992 - 23.03.1995, (jäsen) 12.02.2002 - 05.04.2002
Suuri valiokunta (varajäsen) 13.01.1995 - 23.03.1995
Ulkoasiainvaliokunta (Varapuheenjohtaja) 05.04.1995 - 14.04.1999, (jäsen) 25.04.2000 - 19.09.2000, (Varapuheenjohtaja) 26.04.2000 - 19.09.2000, (jäsen) 07.09.2001 - 18.04.2002, (Varapuheenjohtaja) 11.09.2001 - 18.04.2002, (jäsen) 09.09.2004 - 31.12.2006
Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 29.04.2003 - 08.09.2004, (varajäsen) 09.09.2004 - 31.12.2006, (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Sosiaali- ja terveysvaliokunta (varajäsen) 29.04.2003 - 31.12.2006
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta (jäsen) 29.04.2003 - 26.09.2003, (varajäsen) 30.09.2003 - 31.12.2006
Verojaosto (lisäjäsen) 06.05.2003 - 31.12.2006
Sivistys- ja tiedejaosto (jäsen) 06.05.2003 - 31.12.2006
Sosiaali- ja työjaosto (jäsen) 06.05.2003 - 31.12.2006
Valitsijamiehet (jäsen) 09.04.1991 - 23.03.1995
Tarkistajat (jäsen) 09.04.1991 - 05.11.1991, (jäsen) 27.03.1992 - 23.03.1995
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 05.04.1995 - 23.03.1999, (varajäsen) 02.04.2003 - 31.12.2006
ETYJ:n parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta (varajäsen) 09.09.2004 - 31.12.2006
Arktisen alueen parlamentaarikkokonferenssin Suomen valtuuskunta (jäsen) 09.05.2003 - 31.12.2006
Euroopan parlamentin ja Suomen eduskunnan yhteiskomitean Suomen valtuuskunta (varajäsen) 01.01.1993 - 31.12.1994
EFTA-parlamentaarikkokomitean Suomen valtuuskunta (varajäsen) 21.12.1993 - 31.12.1994
ETAn parlamentaarisen sekakomitean Suomen valtuuskunta (varajäsen) 21.12.1993 - 31.12.1994
Eduskuntaryhmä: Ruotsalainen eduskuntaryhmä  22.04.2015 -
Aiemmat eduskuntaryhmät: Ruotsalainen eduskuntaryhmä 22.03.1991 - 31.12.2006
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Ruotsalainen eduskuntaryhmä (puheenjohtaja) 1995 - 14.04.1999
Kansanedustajana: 22.03.1991 - 31.12.2006
Seuraaja: Jörn Donner /r
Siirtynyt ETYJ:n erityisedustajaksi ihmiskauppaa vastaan
Valtioneuvoston jäsenyydet
Ministeri: peruspalveluministeri (Lipponen II) 15.04.1999 - 13.04.2000
peruspalveluministeri (Lipponen II) 19.04.2002 - 16.04.2003

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

KK 501/2017 vp
Kirjallinen kysymys turvapaikanhakijoina olevien tai juuri oleskeluluvan saaneiden lasten siirrosta pois kotikunnastaan Sipoossa
TAA 30/2017 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä naisjärjestöille NJKL, NYTKIS ry ja Monika-Naiset liitto (450 000 euroa)
LA 28/2017 vp
Lakialoite laiksi ulkomaalaislain muuttamisesta
SS 599/2016 rd
Skriftligt spörsmål om implementeringen av Europas migrationsagenda och EU:s partnerskapsram med tredje länder
KK 599/2016 vp
Kirjallinen kysymys Euroopan muuttoliikeagendasta ja EU:n kumppanuuskehyksen täytäntöönpanosta kolmansien maiden kanssa
KK 578/2016 vp
Kirjallinen kysymys Valviran ohjeesta henkilöllisyyden todistamisesta ravintolaan sisäänpääsyssä
SS 578/2016 rd
Skriftligt spörsmål om Valviras anvisningar om bestyrkande av identitet vid inträde till restauranger
BM 40/2016 rd
Budgetmotion att ökat anslag för arbete mot kvinnlig omskärelse (80 000 euro)
TAA 40/2016 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä naisten ympärileikkauksen vastaiseen toimintaan (80 000 euroa)
KK 400/2016 vp
Kirjallinen kysymys seksuaali- ja lisääntymisterveyden toimintojen edistämisen vastuusta