Outi Ojala  
Kansanedustajana  22.03.1991 - 18.11.1996, 24.03.1999 - 20.03.2007

Nimi: Ojala, Outi
Ammatti / arvo: erikoissairaanhoitaja
Aiemmat vaalipiirit: Helsingin kaupungin vaalipiiri 22.03.1991 - 18.11.1996
Helsingin vaalipiiri 24.03.1999 - 20.03.2007
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Sivistysvaliokunta (varajäsen) 11.04.1991 - 23.03.1995
Sosiaali- ja terveysvaliokunta (jäsen) 11.04.1991 - 23.03.1995
Suuri valiokunta (jäsen) 05.04.1995 - 18.11.1996, (jäsen) 07.04.1999 - 17.06.2002, (jäsen) 02.04.2003 - 20.03.2007
Perustuslakivaliokunta (varajäsen) 05.04.1995 - 18.11.1996, (varajäsen) 07.04.1999 - 14.09.1999, (jäsen) 17.09.2004 - 20.03.2007
Ulkoasiainvaliokunta (jäsen) 05.04.1995 - 18.11.1996, (jäsen) 07.04.1999 - 25.04.2003
Valitsijamiehet (jäsen) 09.04.1991 - 23.03.1995
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 11.04.1991 - 23.03.1995, (jäsen) 05.04.1995 - 18.11.1996, (Puheenjohtaja) 05.05.1995 - 18.11.1996, (jäsen) 07.04.1999 - 20.03.2007, (Puheenjohtaja) 13.04.1999 - 20.03.2007
Kansaneläkelaitoksen valtuutetut (jäsen) 28.04.1995 - 22.11.1996
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 21.04.2006 - 20.03.2007
Aiemmat eduskuntaryhmät: Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä 22.03.1991 - 18.11.1996
Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä 24.03.1999 - 20.03.2007
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä (puheenjohtaja) 22.04.1999 - 02.02.2004
Kansanedustajana: 22.03.1991 - 18.11.1996
Seuraaja: Pekka Saarnio /vas
Valittu Euroopan parlamentin jäseneksi