Erkki Tuomioja Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  23.03.1970 - 23.03.1979, 22.03.1991 -

Nimi: Tuomioja, Erkki
Puhelin: (09) 432 3183
Sähköposti: erkki.tuomioja@eduskunta.fi
Kotisivu: www.tuomioja.org
Ammatti / arvo: valtiotieteen tohtori, ekonomi
Vaalipiiri: Helsingin vaalipiiri 24.03.1999 -
Aiemmat vaalipiirit: Helsingin kaupungin vaalipiiri 23.03.1970 - 23.03.1979
Helsingin kaupungin vaalipiiri 22.03.1991 - 23.03.1999
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Ulkoasiainvaliokunta (jäsen) 09.06.2015 -
Puolustusvaliokunta (varajäsen) 09.06.2015 -
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (jäsen) 09.06.2015 -
Ulkopoliittisen instituutin neuvottelukunta (jäsen) 04.06.2015 - 31.05.2019
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiesneuvosto (jäsen) 04.05.2007 - 22.06.2011
Ulkoasiainvaliokunta (jäsen) 1970 - 1978, (jäsen) 11.04.1991 - 14.04.1999, (Puheenjohtaja) 07.04.1999 - 14.04.1999, (varajäsen) 03.05.2007 - 22.06.2011
Sivistysvaliokunta (jäsen) 1970 - 1970, (varajäsen) 05.02.1971 - 16.09.1971, (jäsen) 17.09.1971 - 26.09.1975
Toinen lakivaliokunta (jäsen) 1971 - 1971
Pankkivaliokunta (varajäsen) 1976 - 1977
Suuri valiokunta (jäsen) 11.04.1991 - 20.12.1993, (jäsen) 28.04.1995 - 23.03.1999, (Puheenjohtaja) 28.04.1995 - 24.03.1999, (jäsen) 03.05.2007 - 22.06.2011, (Puheenjohtaja) 04.05.2007 - 22.06.2011
Talousvaliokunta (Puheenjohtaja) 11.04.1991 - 07.05.1991
Suuren valiokunnan työjaosto (Puheenjohtaja) 09.05.2007 - 19.04.2011
Tarkistajat (varajäsen) 1970 - 1971
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 1970 - 1972, (jäsen) 1972 - 1978, (jäsen) 11.04.1991 - 15.11.1996, (Varapuheenjohtaja) 11.04.1991 - 03.11.1993, (varajäsen) 20.11.1996 - 23.03.1999, (jäsen) 07.04.1999 - 22.04.1999, (jäsen) 03.05.2007 - 29.06.2011
Valtion vakuusrahaston valtuusto (jäsen) 01.05.1996 - 15.11.1996
Eduskunnan kirjaston hallitus (jäsen) 02.04.2003 - 29.06.2011, (Varapuheenjohtaja) 02.04.2003 - 02.05.2007, (Puheenjohtaja) 03.05.2007 - 29.06.2011
Euroopan parlamentin ja Suomen eduskunnan yhteiskomitean Suomen valtuuskunta (jäsen) 01.01.1993 - 31.12.1994
EFTA-parlamentaarikkokomitean Suomen valtuuskunta (jäsen) 21.12.1993 - 31.12.1994, (Puheenjohtaja) 21.12.1993 - 15.02.1994, (Varapuheenjohtaja) 16.02.1994 - 31.12.1994
ETAn parlamentaarisen sekakomitean Suomen valtuuskunta (jäsen) 21.12.1993 - 31.12.1994, (Puheenjohtaja) 21.12.1993 - 14.02.1994, (Varapuheenjohtaja) 15.02.1994 - 31.12.1994
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 20.06.2007 - 22.06.2011
Eduskuntaryhmä: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä  22.03.1991 -
Aiemmat eduskuntaryhmät: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 23.03.1970 - 23.03.1979
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä (varapuheenjohtaja) 03.04.1991 - 06.11.1996
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä (puheenjohtaja) 07.11.1996 - 23.03.1999
Valtioneuvoston jäsenyydet
Ministeri: kauppa- ja teollisuusministeri (Lipponen II) 15.04.1999 - 24.02.2000
ulkoasiainministeri (Lipponen II) 25.02.2000 - 16.04.2003
ulkoasiainministeri (Jäätteenmäki) 17.04.2003 - 23.06.2003
ulkoasiainministeri (Vanhanen) 24.06.2003 - 18.04.2007
ulkoasiainministeri (Katainen) 22.06.2011 - 23.06.2014
ulkoasiainministeri (Stubb) 24.06.2014 - 28.05.2015

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

KK 445/2016 vp
Kirjallinen kysymys ihmisoikeustilanteesta Bahrainissa ja Euroopan unionin toiminnasta ihmisoikeusdialogin edistämiseksi