Martti Korhonen  
Kansanedustajana  22.03.1991 - 21.04.2015

Nimi: Korhonen, Martti
Ammatti / arvo: pääluottamusmies
Aiemmat vaalipiirit: Oulun läänin vaalipiiri 22.03.1991 - 23.03.1999
Oulun vaalipiiri 24.03.1999 - 21.04.2015
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiesneuvosto (jäsen) 03.04.2007 - 19.04.2011, (jäsen) 03.05.2011 - 21.04.2015
Suuri valiokunta (varajäsen) 11.04.1991 - 20.12.1993, (jäsen) 21.12.1993 - 23.03.1995
Puolustusvaliokunta (varajäsen) 11.04.1991 - 23.03.1995, (varajäsen) 07.04.1999 - 14.04.1999
Talousvaliokunta (jäsen) 11.04.1991 - 14.04.1999, (jäsen) 29.04.2003 - 20.03.2007
Ympäristövaliokunta (varajäsen) 05.04.1995 - 23.03.1999, (Puheenjohtaja) 03.05.2011 - 21.04.2015
Liikenne- ja viestintävaliokunta (Puheenjohtaja) 03.04.2007 - 19.04.2011
Valitsijamiehet (varajäsen) 09.04.1991 - 23.03.1995
Eduskunnan pankkivaltuusto (jäsen) 22.11.1996 - 21.04.1999, (jäsen) 29.04.2003 - 29.06.2011
Suppeampi pankkivaltuusto (toinen varajäsen) 22.11.1996 - 21.04.1999
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 20.06.2007 - 21.04.2015
Aiemmat eduskuntaryhmät: Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä 22.03.1991 - 21.04.2015
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä (varapuheenjohtaja) 1995 - 1995
Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä (puheenjohtaja) 13.06.1997 - 23.03.1999
Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä (puheenjohtaja) 03.02.2004 - 30.05.2006
Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä (vpj) 1995-1995 -
Valtioneuvoston jäsenyydet
Ministeri: alue- ja kuntaministeri (Lipponen II) 15.04.1999 - 16.04.2003