Jan-Erik Enestam  
Kansanedustajana  22.03.1991 - 20.03.2007

Nimi: Enestam, Jan-Erik
Ammatti / arvo: valtiotieteen maisteri
Aiemmat vaalipiirit: Turun läänin eteläinen vaalipiiri 22.03.1991 - 23.03.1999
Varsinais-Suomen vaalipiiri 24.03.1999 - 20.03.2007
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Hallintovaliokunta (jäsen) 11.04.1991 - 01.01.1995
Puolustusvaliokunta (jäsen) 11.04.1991 - 21.05.1991
Valtiovarainvaliokunta (varajäsen) 24.05.1991 - 01.01.1995, (varajäsen) 10.01.2007 - 20.03.2007
Tulevaisuusvaliokunta (jäsen) 29.10.1993 - 01.01.1995
Suuri valiokunta (varajäsen) 21.12.1993 - 10.01.1995
Sosiaali- ja terveysvaliokunta (varajäsen) 10.01.2007 - 20.03.2007
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta (varajäsen) 10.01.2007 - 20.03.2007
Verojaosto (lisäjäsen) 12.01.2007 - 20.03.2007
Sivistys- ja tiedejaosto (jäsen) 12.01.2007 - 20.03.2007
Sosiaali- ja työjaosto (jäsen) 12.01.2007 - 20.03.2007
Tarkistajat (varajäsen) 09.04.1991 - 10.01.1995
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 10.01.2007 - 20.03.2007
Arktisen alueen parlamentaarikkokonferenssin Suomen valtuuskunta (jäsen) 10.01.2007 - 20.03.2007
Aiemmat eduskuntaryhmät: Ruotsalainen eduskuntaryhmä 22.03.1991 - 20.03.2007
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Ruotsalainen eduskuntaryhmä (varapuheenjohtaja) 09.05.1991 - 31.12.1994
Valtioneuvoston jäsenyydet
Ministeri: puolustusministeri (Aho) 02.01.1995 - 12.04.1995
ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä (Aho) 02.01.1995 - 12.04.1995
sisäasiainministeri (Lipponen I) 13.04.1995 - 14.04.1999
puolustusministeri (Lipponen II) 15.04.1999 - 16.04.2003
ministeri ulkoasiainministeriössä (Lipponen II) 15.04.1999 - 16.04.2003
ympäristöministeri (Jäätteenmäki) 17.04.2003 - 23.06.2003
ministeri ulkoasiainministeriössä (Jäätteenmäki) 17.04.2003 - 23.06.2003
ympäristöministeri (Vanhanen) 24.06.2003 - 31.12.2006
ministeri ulkoasiainministeriössä (Vanhanen) 24.06.2003 - 31.12.2006