Juha Korkeaoja  
Kansanedustajana  22.03.1991 - 19.04.2011

Nimi: Korkeaoja, Juha
Ammatti / arvo: agronomi, maanviljelijä
Aiemmat vaalipiirit: Turun läänin pohjoinen vaalipiiri 22.03.1991 - 23.03.1999
Satakunnan vaalipiiri 24.03.1999 - 19.04.2011
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiesneuvosto (jäsen) 04.05.2007 - 19.04.2011
Ulkoasiainvaliokunta (varajäsen) 11.04.1991 - 09.05.1991, (jäsen) 10.05.1991 - 17.11.1992, (varajäsen) 20.11.1992 - 20.12.1993, (jäsen) 21.12.1993 - 18.03.2003, (varajäsen) 02.04.2003 - 16.04.2003, (varajäsen) 03.05.2007 - 19.04.2011
Ympäristövaliokunta (jäsen) 11.04.1991 - 23.03.1995
Tulevaisuusvaliokunta (varajäsen) 29.10.1993 - 23.03.1995
Suuri valiokunta (jäsen) 05.04.1995 - 25.04.1995, (jäsen) 07.04.1999 - 18.03.2003
Perustuslakivaliokunta (jäsen) 05.04.1995 - 23.03.1999
Puolustusvaliokunta (varajäsen) 07.04.1999 - 18.03.2003, (jäsen) 03.05.2007 - 19.04.2011, (Puheenjohtaja) 04.05.2007 - 19.04.2011
Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 02.04.2003 - 16.04.2003
Turvallisuus- ja puolustusjaosto (jäsen) 08.04.2003 - 16.04.2003
Maatalousjaosto (jäsen) 08.04.2003 - 16.04.2003
Kauppa- ja teollisuusjaosto (jäsen) 08.04.2003 - 16.04.2003
Talousvaliokunta (varajäsen) 03.05.2007 - 19.04.2011
Tarkastusvaliokunta (jäsen) 01.06.2007 - 29.04.2008
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (jäsen) 11.04.1991 - 14.05.1991, (varajäsen) 16.05.1991 - 23.03.1995
Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunta (jäsen) 05.04.1995 - 18.04.1996, (jäsen) 26.04.1996 - 06.04.1999, (varajäsen) 07.04.1999 - 18.03.2003, (jäsen) 03.05.2007 - 11.05.2007, (varajäsen) 15.05.2007 - 19.04.2011
ETYJ:n parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta (varajäsen) 05.04.1995 - 06.04.1999, (jäsen) 07.04.1999 - 16.12.1999, (Varapuheenjohtaja) 09.04.1999 - 16.12.1999
Pohjois-Atlantin liiton parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta (jäsen) 18.06.1999 - 18.03.2003, (jäsen) 15.05.2007 - 19.04.2011
Euroopan parlamentin ja Suomen eduskunnan yhteiskomitean Suomen valtuuskunta (jäsen) 01.01.1993 - 31.12.1994
EFTA-parlamentaarikkokomitean Suomen valtuuskunta (jäsen) 21.12.1993 - 31.12.1994
ETAn parlamentaarisen sekakomitean Suomen valtuuskunta (jäsen) 21.12.1993 - 31.12.1994
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 20.06.2007 - 19.04.2011
Aiemmat eduskuntaryhmät: Keskustan eduskuntaryhmä 22.03.1991 - 19.04.2011
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Keskustan eduskuntaryhmä (varapuheenjohtaja) 25.01.2001 - 17.04.2003
Valtioneuvoston jäsenyydet
Ministeri: maa- ja metsätalousministeri (Jäätteenmäki) 17.04.2003 - 23.06.2003
maa- ja metsätalousministeri (Vanhanen) 24.06.2003 - 18.04.2007