Jouko Jääskeläinen  
Kansanedustajana  22.03.1991 - 18.03.2003, 20.04.2011 - 21.04.2015

Nimi: Jääskeläinen, Jouko
Ammatti / arvo: yhteiskuntatieteiden maisteri, valtiotieteiden tohtori
Aiemmat vaalipiirit: Uudenmaan läänin vaalipiiri 22.03.1991 - 23.03.1999
Uudenmaan vaalipiiri 24.03.1999 - 18.03.2003
Uudenmaan vaalipiiri 20.04.2011 - 21.04.2015
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Työasiainvaliokunta (varajäsen) 11.04.1991 - 07.05.1991
Ympäristövaliokunta (jäsen) 11.04.1991 - 07.09.1994
Talousvaliokunta (jäsen) 10.05.1991 - 23.03.1995
Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 09.09.1994 - 23.03.1995, (jäsen) 30.06.2011 - 21.04.2015
Suuri valiokunta (jäsen) 05.04.1995 - 18.03.2003, (jäsen) 03.05.2011 - 29.06.2011
Puolustusvaliokunta (varajäsen) 05.04.1995 - 23.03.1999
Lakivaliokunta (jäsen) 10.05.1996 - 06.02.1997
Perustuslakivaliokunta (varajäsen) 11.02.1997 - 23.03.1999, (jäsen) 07.04.1999 - 18.03.2003
Sivistysvaliokunta (jäsen) 11.02.1997 - 04.02.1998
Tulevaisuusvaliokunta (varajäsen) 03.05.2011 - 21.04.2015
Verojaosto (lisäjäsen) 01.09.2011 - 21.04.2015
Asunto- ja ympäristöjaosto (jäsen) 01.09.2011 - 21.04.2015
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 05.04.1995 - 23.03.1999
Ulkopoliittisen instituutin neuvottelukunta (jäsen) 01.06.2011 - 07.09.2011
Parlamenttienvälinen liitto IPU, Suomen ryhmän johtokunta (jäsen) 1995 - 18.03.2003, (varajäsen) 15.09.2011 - 21.04.2015
Aiemmat eduskuntaryhmät: Kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä 22.03.1991 - 18.03.2003
Kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä 20.04.2011 - 21.04.2015
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä (puheenjohtaja) 03.02.1997 - 18.03.2003