Matti Vanhanen Keskustan eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  22.03.1991 - 19.09.2010, 22.04.2015 -

Nimi: Vanhanen, Matti
Puhelin: 09 432 3188
Sähköposti: matti.vanhanen@eduskunta.fi
Ammatti / arvo: valtiotieteen maisteri
Vaalipiiri: Uudenmaan vaalipiiri 22.04.2015 -
Aiemmat vaalipiirit: Uudenmaan läänin vaalipiiri 22.03.1991 - 23.03.1999
Uudenmaan vaalipiiri 24.03.1999 - 19.09.2010
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiesneuvosto (jäsen) 07.09.2016 -
Ulkoasiainvaliokunta (jäsen) 05.05.2015 - , (Puheenjohtaja) 07.09.2016 -
Lakivaliokunta (varajäsen) 09.06.2015 -
Eduskunnan pankkivaltuusto (jäsen) 09.06.2015 - , (Puheenjohtaja) 11.06.2015 -
Ulkopoliittisen instituutin neuvottelukunta (jäsen) 29.09.2016 - 31.05.2019
Välimeri-unionin parlamentaarinen yleiskokous (varajäsen) 10.06.2015 -
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 07.09.2016 -
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Suuri valiokunta (jäsen) 11.04.1991 - 18.03.2003, (Puheenjohtaja) 21.06.2000 - 05.09.2001, (varajäsen) 02.04.2003 - 16.04.2003
Työasiainvaliokunta (varajäsen) 11.04.1991 - 23.03.1995, (varajäsen) 02.06.1995 - 23.03.1999
Ympäristövaliokunta (jäsen) 11.04.1991 - 23.03.1995, (Varapuheenjohtaja) 11.04.1991 - 04.04.1995, (varajäsen) 05.04.1995 - 18.03.2003
Tulevaisuusvaliokunta (jäsen) 29.10.1993 - 23.03.1995, (varajäsen) 02.04.2003 - 16.04.2003
Ulkoasiainvaliokunta (varajäsen) 05.04.1995 - 16.05.1995, (jäsen) 29.06.2010 - 19.09.2010
Perustuslakivaliokunta (varajäsen) 19.05.1995 - 02.06.1995
Sosiaali- ja terveysvaliokunta (jäsen) 02.04.2003 - 16.04.2003, (varajäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 11.04.1991 - 14.05.1991
Eduskunnan pankkivaltuusto (jäsen) 05.04.1995 - 25.04.1995
Suppeampi pankkivaltuusto (ensimmäinen varajäsen) 05.04.1995 - 25.04.1995
Euroopan parlamentin ja Suomen eduskunnan yhteiskomitean Suomen valtuuskunta (varajäsen) 01.01.1993 - 20.12.1993, (jäsen) 21.12.1993 - 31.12.1994
Eduskuntaryhmä: Keskustan eduskuntaryhmä  22.04.2015 -
Aiemmat eduskuntaryhmät: Keskustan eduskuntaryhmä 22.03.1991 - 19.09.2010
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Keskustan eduskuntaryhmä (varapuheenjohtaja) 19.04.1994 - 25.01.2001
Keskustan eduskuntaryhmä (puheenjohtaja) 02.06.2015 - 20.06.2016
Kansanedustajana: 22.03.1991 - 19.09.2010
Seuraaja: Seppo Särkiniemi /kesk
Siirtynyt Perheyritysten liitto ry:n toimitusjohtajaksi 20.9.2010
Valtioneuvoston jäsenyydet
Pääministeri: Pääministeri  (Vanhanen) 24.06.2003 - 18.04.2007
Pääministeri  (Vanhanen II) 19.04.2007 - 21.06.2010
Ministeri: puolustusministeri (Jäätteenmäki) 17.04.2003 - 23.06.2003

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

TAA 314/2015 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä rintamaveteraanien kuntoutustoiminnan menoihin (4 000 000 euroa)