Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Olli-Pekka Heinonen

Olli-Pekka Heinonen

Kansanedustajana   24.03.1995–31.01.2002

Lisätiedot:

24.03.1995 - 31.01.2002
Seuraaja: Anne Holmlund /kok
Siirtynyt Yleisradion johtajaksi 1.2.2002

Ammatti / arvo:

oikeustieteen kandidaatti

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • opetusministeri (Aho) 11.02.1994–12.04.1995
  • opetusministeri (Lipponen I) 13.04.1995–14.04.1999
  • liikenneministeri (Lipponen II) 15.04.1999–31.08.2000
  • liikenne- ja viestintäministeri (Lipponen II) 01.09.2000–03.01.2002