Mari Kiviniemi  
Kansanedustajana  24.03.1995 - 02.09.2014

Nimi: Kiviniemi, Mari
Ammatti / arvo: valtiotieteen maisteri
Aiemmat vaalipiirit: Vaasan läänin vaalipiiri 24.03.1995 - 23.03.1999
Vaasan vaalipiiri 24.03.1999 - 20.03.2007
Helsingin vaalipiiri 21.03.2007 - 02.09.2014
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Talousvaliokunta (varajäsen) 05.04.1995 - 19.11.1996, (jäsen) 20.11.1996 - 11.04.1997, (varajäsen) 15.04.1997 - 04.09.1997, (jäsen) 05.09.1997 - 16.12.1999, (Varapuheenjohtaja) 07.04.1999 - 16.12.1999, (varajäsen) 17.12.1999 - 25.09.2000, (jäsen) 26.09.2000 - 18.03.2003, (Varapuheenjohtaja) 29.09.2000 - 18.03.2003
Työasiainvaliokunta (jäsen) 05.04.1995 - 25.04.1995
Ympäristövaliokunta (jäsen) 05.04.1995 - 11.04.1997, (varajäsen) 15.04.1997 - 04.09.1997, (jäsen) 05.09.1997 - 23.03.1999
Tulevaisuusvaliokunta (jäsen) 27.02.1996 - 19.11.1996, (varajäsen) 19.10.2001 - 18.03.2003, (jäsen) 03.04.2007 - 18.04.2007
Liikenne- ja viestintävaliokunta (varajäsen) 07.04.1999 - 17.10.2001, (varajäsen) 03.04.2007 - 18.04.2007
Suuri valiokunta (varajäsen) 06.10.2000 - 15.06.2001, (jäsen) 02.04.2003 - 06.09.2005, (jäsen) 28.03.2006 - 20.03.2007
Ulkoasiainvaliokunta (Varapuheenjohtaja) 02.04.2003 - 08.09.2004, (varajäsen) 09.09.2004 - 06.09.2005, (jäsen) 23.03.2006 - 20.03.2007, (Varapuheenjohtaja) 24.03.2006 - 20.03.2007, (jäsen) 30.06.2011 - 02.09.2014
Valtiovarainvaliokunta (varajäsen) 03.04.2007 - 18.04.2007
Valitsijamiehet (jäsen) 31.03.1995 - 23.03.1999
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (jäsen) 05.04.1995 - 23.03.1999
Eduskunnan pankkivaltuusto (jäsen) 02.04.2003 - 06.09.2005, (jäsen) 08.03.2006 - 02.05.2007, (Puheenjohtaja) 24.03.2006 - 02.05.2007, (jäsen) 30.06.2011 - 15.05.2013
Euro-Välimeri parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta (varajäsen) 10.03.2004 - 12.09.2005
Aiemmat eduskuntaryhmät: Keskustan eduskuntaryhmä 24.03.1995 - 02.09.2014
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Keskustan eduskuntaryhmä (varapuheenjohtaja) 22.04.2003 - 05.11.2003
Kansanedustajana: 24.03.1995 - 02.09.2014
Seuraaja: Terhi Peltokorpi /kesk
Edustaja Kiviniemi siirtynyt Taloudellisen yhteistyön ja kehityksen järjestön OECD:n apulaispääsihteeriksi
Valtioneuvoston jäsenyydet
Pääministeri: Pääministeri  (Kiviniemi) 22.06.2010 - 21.06.2011
Ministeri: ulkomaankauppa- ja kehitysministeri (Vanhanen) 03.09.2005 - 02.03.2006
ministeri valtioneuvoston kansliassa (Vanhanen) 03.09.2005 - 02.03.2006
hallinto- ja kuntaministeri (Vanhanen II) 19.04.2007 - 21.06.2010
ministeri sisäasiainministeriössä (Vanhanen II) 19.04.2007 - 01.01.2008