Annika Lapintie Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  24.03.1995 -

Nimi: Lapintie, Annika
Puhelin: 09 432 3156
Sähköposti: annika.lapintie@eduskunta.fi
Kotisivu: www.annikalapintie.net
Ammatti / arvo: varatuomari, työvoimapiirin lakimies
Vaalipiiri: Varsinais-Suomen vaalipiiri 24.03.1999 -
Aiemmat vaalipiirit: Turun läänin eteläinen vaalipiiri 24.03.1995 - 23.03.1999
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiesneuvosto (jäsen) 05.05.2015 -
Perustuslakivaliokunta (Puheenjohtaja) 05.05.2015 -
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 10.06.2015 -
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Lakivaliokunta (jäsen) 05.04.1995 - 18.03.2003
Sivistysvaliokunta (jäsen) 05.04.1995 - 15.11.1996
Tulevaisuusvaliokunta (varajäsen) 27.02.1996 - 23.03.1999
Suuri valiokunta (jäsen) 20.11.1996 - 23.03.1999, (Varapuheenjohtaja) 30.06.2011 - 03.04.2014
Ulkoasiainvaliokunta (varajäsen) 20.11.1996 - 23.03.1999, (jäsen) 03.04.2007 - 21.04.2015, (jäsen) 09.06.2015 - 25.06.2015, (jäsen) 08.09.2016 - 22.09.2016
Työasiainvaliokunta (varajäsen) 07.04.1999 - 14.09.1999
Liikenne- ja viestintävaliokunta (jäsen) 23.04.1999 - 18.03.2003, (Varapuheenjohtaja) 27.04.1999 - 18.03.2003, (varajäsen) 02.04.2003 - 20.03.2007
Perustuslakivaliokunta (jäsen) 02.04.2003 - 20.03.2007, (varajäsen) 03.04.2007 - 19.04.2011
Suuren valiokunnan työjaosto (Varapuheenjohtaja) 01.07.2011 - 03.04.2014
Valitsijamiehet (jäsen) 31.03.1995 - 23.03.1999, (varajäsen) 06.04.1999 - 29.02.2000
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 05.04.1995 - 15.11.1996, (jäsen) 20.11.1996 - 23.03.1999
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 07.04.1999 - 02.05.2007
Itämeren parlamentaarikkokonferenssin Suomen valtuuskunta (varajäsen) 30.06.2011 - 21.04.2015
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Eduskuntaryhmä: Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä  24.03.1995 -
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä (1. varapuheenjohtaja) 19.09.2002 - 30.05.2006
Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä (puheenjohtaja) 31.05.2006 - 22.04.2015
Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä toimikunta (puheenjohtaja) 25.08.2011 - 22.04.2015

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

LA 61/2016 vp
Lakialoite laiksi ryhmäkannelain muuttamisesta
KK 186/2016 vp
Kirjallinen kysymys työttömien yhdenvertaisesta oikeudesta työttömyysturvan suojaosan toteutumiseen
TAA 146/2015 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä Varsinais-Suomen rautateiden kunnostamiseen paikallisjunaliikenteelle soveltuviksi (7 500 000 euroa)
TAA 147/2015 vp
Talousarvioaloite Turun raitiotien rakentamisesta
TAA 148/2015 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä luonnonsuojelualueiden hankintaan (22 000 000 euroa)