Suvi Lindén  
Kansanedustajana  24.03.1995 - 19.04.2011

Nimi: Lindén, Suvi
Ammatti / arvo: filosofian maisteri
Aiemmat vaalipiirit: Oulun läänin vaalipiiri 24.03.1995 - 23.03.1999
Oulun vaalipiiri 24.03.1999 - 19.04.2011
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiesneuvosto (jäsen) 12.06.2002 - 18.03.2003, (jäsen) 03.04.2007 - 18.04.2007
Liikennevaliokunta (jäsen) 05.04.1995 - 14.04.1999
Sivistysvaliokunta (varajäsen) 05.04.1995 - 23.03.1999, (jäsen) 11.06.2002 - 18.03.2003, (Puheenjohtaja) 12.06.2002 - 18.03.2003, (varajäsen) 09.09.2004 - 20.03.2007, (Puheenjohtaja) 03.04.2007 - 18.04.2007
Ympäristövaliokunta (jäsen) 05.04.1995 - 23.03.1999, (varajäsen) 07.04.1999 - 14.04.1999
Valtiovarainvaliokunta (varajäsen) 07.04.1999 - 14.04.1999, (varajäsen) 02.04.2003 - 25.04.2003
Suuri valiokunta (varajäsen) 02.04.2003 - 25.04.2003
Ulkoasiainvaliokunta (jäsen) 02.04.2003 - 18.04.2007
Sosiaali- ja terveysvaliokunta (varajäsen) 02.04.2003 - 25.04.2003
Sivistys- ja tiedejaosto (jäsen) 08.04.2003 - 05.05.2003
Sosiaali- ja työjaosto (jäsen) 08.04.2003 - 05.05.2003
Tulevaisuusvaliokunta (jäsen) 21.10.2005 - 05.09.2006
Valitsijamiehet (jäsen) 31.03.1995 - 23.03.1999
Arktisen alueen parlamentaarikkokonferenssin Suomen valtuuskunta (jäsen) 09.05.2003 - 20.03.2007, (Suomen edustaja Arktisen alueen parlamentaarikkokomiteassa) 23.05.2003 - 20.03.2007
Aiemmat eduskuntaryhmät: Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä 24.03.1995 - 19.04.2011
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä (varapuheenjohtaja) 29.03.1999 - 05.04.1999
Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä (varapuheenjohtaja) 20.03.2003 - 18.04.2007
Valtioneuvoston jäsenyydet
Ministeri: kulttuuriministeri (Lipponen II) 15.04.1999 - 04.06.2002
viestintäministeri (Vanhanen II) 19.04.2007 - 21.06.2010
viestintäministeri (Kiviniemi) 22.06.2010 - 21.06.2011